Aktualności

DZIENNIK iPRIME JOBS

Praca zdalna – zalety i wady z punktu widzenia pracownika

Praca zdalna, czyli modnie brzmiące Home Office zazwyczaj traktowana była jako przywilej pracownika z sektora IT. W dobie kryzysu, spowodowanego pandemią Koronawirus’a praca zdalna okazuje się często jedynym, bezpiecznym wyjściem dla pracodawców z wielu branż. Czy aktualny kryzys epidemiologiczny przyczyni się do popularyzacji tego rozwiązania?

Zalety pracy zdalnej

Wygoda

Pierwszą i oczywistą zaletą pracy zdalnej z punktu widzenie pracownika jest wygoda. Możliwość pracy z miejsca, w którym czujemy się komfortowo stanowi ogromną wartość. Pracownik pracuje z domowego biura w przestrzeni, którą sam stworzył, towarzystwie lubianych przedmiotów, kwiatów czy zwierząt. Wbrew pozorom spokój i komfort pracy również przekłada się na koncentrację, a co za tym idzie wydajność.

Oszczędność

Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku osób mieszkających w znaczącej odległości od miejsca pracy. Pracownik wykonujący Home Office oszczędza pieniądze, które w przypadku braku możliwości pracy zdalnej wydałby na dojazd. Oszczędność rozpatrujemy również w aspekcie stresu oraz czasu. Otóż paradoksalnie w domu pracujemy nieco dłużej niż w biurze. Z czego to wynika?
W przypadku pracy w domu nie stresujemy się ruchem ulicznym, możliwymi wypadkami czy awariami. Pracę możemy rozpocząć z samego rano, kontynuować ją w poczuciu komfortu z dala od rozpraszających bodźców, których nie unikniemy w biurze, skutkiem czego jesteśmy mniej zmęczeni i chętniej kończymy rozpoczęte zadania nawet jeśli czas pracy mija (w końcu nie musimy martwić się czasem dojazdu do domu). Oszczędzamy również pieniądze jakie wydalibyśmy na posiłki zamawiane do biura lub szybkie wyjścia na lunch. Jemy w domu, a o ile jest to jednoznaczne z rezygnacją z fast food ‘ów oszczędzamy również zdrowie!

Wady Pracy Zdalnej

Konieczna samodyscyplina

Niestety nie ma rzeczy idealnych. Praca zdalna posiada istotną wadę – nie jest odpowiednia dla każdego pracownika. Nie mówimy tutaj o oczywistym aspekcie charakteru danej pracy, ale o właściwościach personalnych pracownika. Home Office może okazać się sukcesem, lecz warunkiem koniecznym jest samodyscyplina, którą musi wykazać się każdy zdalnie pracujący. Pracownik zobowiązany jest do samodzielnego usystematyzowania grafiku pracy oraz przestrzegania terminowości zadań. Zatem wbrew pozorom odpowiedzialność bywa większa niż w przypadku pracy w siedzibie firmy.

Zapewnienie higieny pracy

Aspekt ten należy rozumieć jako skuteczne oddzielanie obowiązków służbowych od życia prywatnego, którego dom jest oczywistym królestwem. W tym przypadku znowu zobowiązani jesteśmy do samodyscypliny. Przez 8 h staramy się pozostać pracownikami, a nie domownikami. W godzinach pracy istotne są dla nas tylko obowiązki służbowe i realizacja grafiku. Organizacja domu, czasochłonne gotowanie, wyrzucanie śmieci, szybka wizyta w sklepie, zabawa z domowym pupilem – wszystko to jako pełnoetatowi pracownicy wykonujemy po pracy, zasada ta nie zmienia się w przypadku pracy w trybie Home Office.

Poczucie wyobcowania

Pracując w biurze tworzymy zespół nawiązując międzyludzkie relacje, często kontynuowane na gruncie prywatnym. Nie da się ukryć, że prywatne relacje mogą zakłócać pracę i wpływać na jej wydajność, lecz poczucie obcowania z ludźmi jest dla człowieka niezwykle ważne. Jak radzić sobie z samotnością w trakcie pracy zdalnej?
Technologia podpowiada wygodne rozwiązania w postaci telekonferencji czy często niezbędnego korespondowania z zespołem za pomocą internetowych komunikatorów. Ponadto zwolennicy zmiany otocznia na miejsce pracy zdalnej wybierają lubiane miejsce publiczne, takie jak pobliska kawiarnia, gdzie ze względu na porę dnia natężeniu klientów jest niewielki. W ten sposób pracownik zyskuje poczucie ciągłego obcowania z ludźmi przy jednoczesnym czerpaniu przyjemności z przebywania w znanym miejscu, a także odizolowaniu od domowych rozpraszaczy. Oczywiście praca z miejsca publicznego możliwa jest w sytuacji gdy społeczeństwo nie boryka się z zagrożeniem epidemiologicznym. W okresie epidemii COVID-19, każdy zdalny pracownik #zostajewdomu .

Reasumując praca zdalna dla odpowiedzialnych i zdyscyplinowanych pracowników stanowić może bardzo dobre rozwiązanie. Niestety w przypadku Home Office każdy pracownik zmagać się będzie z brakiem obcowania z ludźmi czy zmiany otoczenia. Aczkolwiek istnieją sposoby na minimalizację poczucia odosobnienia. Ponadto pamiętajmy, że obecnie praca zdalna to dobra metoda walki z rozprzestrzenianiem Koronawirus ‘a. W kolejnym artykule przedstawimy obiektywne zalety i wady trybu Home Office z punktu widzenia pracodawcy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial