Aktualności

DZIENNIK iPRIME JOBS

Praca zdalna – zalety i wady z punktu widzenia pracodawcy

Obecnie pracodawcy na całym świecie zmagają się z kryzysem spowodowanym epidemią COVID-19. Aktualny stan śmiało nazwać można sytuacją bez precedensu, w której sięgać należy po niestosowane dotąd środki. Przejście w tryb pracy zdalnej (home office) całego zespołu z pewnością do takich należy. Jakie wady, a jakie zalety przynosi pracodawcom, to niegdyś nielubiane a dziś często jedyne z możliwych rozwiązań?

Zalety pracy zdalnej

Oszczędności

Atutem pracownika w trybie Home Office jest stosunkowo niski koszt jego zatrudnienia. W przypadku pracownika, który z założenia pracować będzie zdalnie przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z zapewnianiem mu miejsca pracy w siedzibie firmy. Z reguły nie płaci również za sprzęt (komputer czy telefon), choć jest to uzależnione od wewnętrznych ustaleń.

Co w sytuacji, gdy pracownicy z opłacanej siedziby przymusowo przenoszą się do pracy z domu? Cóż w czasie aktualnego kryzysu praca zdalna całego zespołu również wiąże się z możliwymi oszczędnościami:

1). Możliwa jest redukcja opłaty za wynajem powierzchni biurowej oraz parkingu,
2). Rezygnujemy z ponoszenia kosztów benefitów pracowniczych takich jak karnety sportowe czy kulturalne, z których korzystanie jest uniemożliwione w czasie epidemii,
3). Redukcja kosztów paliwa w przypadku pracowników dysponujących autem służbowym,
4). Rezygnacja z nierzadko kosztownych imprez integracyjnych, z oczywistych względów niemożliwych do realizacji w trakcie kryzysu.

Zatrudnianie bez barier

Nadzwyczajna sytuacja niesie z sobą zmianę dotychczasowego myślenia. Otóż w trakcie epidemii nasze realne przemieszczanie się jest ograniczone, jednakże wirtualnie możemy współpracować z każdym miejscem na Ziemi.
Czy nie oznacza to nowych możliwości? Oczywiście, że tak! Prowadząc rekrutacje dotychczas istotne było miejsce zamieszkania potencjalnego pracownika oraz to czy posiada prawo jazdy. Wyżej wymienione bariery przestają mieć znaczenie przy założeniu, iż poszukiwany specjalista będzie pracować zdalnie. Zatem prowadząc firmę np. na południu kraju, możesz do niej pozyskać najlepszego specjalistę z północy Polski.

Wady pracy zdalnej

Konieczne zaufanie

Nie bez przyczyny praca zdalna dotychczas nie cieszyła się aprobatą wielu przedsiębiorców. Kluczowym aspektem przy wprowadzaniu home office jest kwestia zaufania pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Przedsiębiorcy obawiają się braku kontroli nad pracownikiem wykonującym służbowe obowiązki z domu, gdzie czeka na niego wiele prywatnych „pokus” i rozpraszaczy. W tym przypadku z pomocą przychodzi zadaniowe rozliczanie i raportowanie pracy. Kolokwialnie rzecz ujmując określone zadania po prostu muszą zostać wykonane we wskazanym terminie z czego pracownik jest sukcesywnie rozliczany. W planowaniu pracy również w trybie home office przydatne okazać się mogą narzędzia takie jak: Trello czy Jira.

Trudności w budowaniu międzyludzkich relacji

Tworząc firmę, rekrutując pracowników kreujemy coś więcej niż tylko grupę ludzi. W pracy tworzymy zespół, nawiązujemy z sobą relację pełne wymiany doświadczeń i wzajemnych inspiracji. Wszelkie akcje integracyjne czyli tzw. team building wbrew pozorom odgrywa znaczącą rolę w rozwoju przedsiębiorstwa. Niestety praca zdalna (zwłaszcza w okresie epidemii) ogranicza międzyludzkie relacje. W zapewnieniu stałej i płynnej komunikacji w zespole z pomocą przychodzi technologia dostarczająca szereg komunikatorów jak: Slack, Hangouts, WhatsApp oraz możliwości telekonferencji za pośrednictwem: Skype czy Zoom.

Podsumowując

Aktualna sytuacja stawia przed przedsiębiorcami ogromne wyzwanie. Jednocześnie otwiera także nowe możliwości i perspektywy. Pamiętajmy, iż aktualne często całkowite przejście na pracę zdalną wiąże się ze zmianą jej postrzegania zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Gdy chwilowe/sporadyczne rozwiązanie staje się rutyną pracownicy traktują je poważnie co zmienia nastawienie ich przełożonych. Niewątpliwie, wielu z nas nasuwa się pytanie: Co z pracą zdalną po epidemii COVID-19? Aktualny kryzys z pewnością zmieni nasz świat, jedną ze zmian będzie popularyzacja pracy zdalnej. W jakim stopniu? Tego dowiemy się wkrótce, ale już dziś zapraszamy do zapoznania się z zaletami i wadami pracy zdalnej z punktu widzenia pracownika.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial