Aktualności

DZIENNIK iPRIME JOBS

Praca zdalna – organizacja home office

Praca zdalna to wciąż temat numer jeden w wielu przedsiębiorstwach. Epidemia COVID – 19 wiele nas nauczyła. Jednym ze skutków kryzysu epidemiologicznego jest zmiana stosunku do zdalnej pracy zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Obecnie wielu z nas zadaje sobie pytanie: Jak zorganizować przestrzeń i czas na home office, by pracować efektywnie?

Miejsce pracy – stwórz professional, choć ciągle home office

Dobrze znamy i cenimy sobie sformułowanie work life balance. Zazwyczaj upominamy się o kluczową dla nas równowagę między pracą a życiem prywatny. Nie powinniśmy zapominać o niej również, a nawet zwłaszcza wtedy gdy pracujemy z domu. Organizując domowe biuro istotne dla naszego skupienie, jest miejsce pracy. Niezwykle kusząca jest możliwość pracy z wygodnego łóżka czy nasłonecznionego balkonu, ale czy efektywna? Eksperci mówią stanowcze NIE. Klucz do skupienia jest w naszym mózgu, który na bazie skojarzeń z określonym miejscem pozwala nam na wejście w konkretne role. Wniosek jest prosty: Nie pracujmy w miejscu, w którym odpoczywamy jako zrelaksowani domownicy. Pracujmy w przestrzeni utożsamianej z domowym biurem, może nią być biurko lub stół. Przestrzeń zorganizujmy tak jak lubimy, lecz nie zapominajmy, że home office to wciąż office.

Trzymaj się jasnego planu!

Pracując, wykonujemy zadania wyznaczone przez przełożonego lub bezpośrednio przez klienta. W ich realizacji najważniejszy jest schemat i porządek działania, który wyznaczamy sobie sami. Pytamy o terminy i priorytetowo przestrzegamy deadline’ów.

Pracujący w tzw. scrumie popularnym wśród firm IT, doskonale znają pojęcie Daily, czyli codziennego spotkania, na którym każdy członek teamu dzieli się z resztą tym, co:
– już zrobił,
– nad czym aktualnie pracuje,
– co ma w planach,
– jakie ma problemy.
Nawet jeśli masz jednoosobowe stanowisko lub jesteś freelancerem, wprowadź do swojego dnia Daily. Ten zwyczaj rodem z poukładanego świata programistów sprawi, że robocze dni upłyną pod znakiem porządku i systematyczności. Pamiętaj, w uporządkowanym świecie pracuje się wydajniej i zdecydowanie szybciej.

Czas to pieniądz, więc go pilnuj!

Tutaj po raz kolejny pojawia się słynne: work life balance. Przestrzeganie czasu pracy jest równie ważne dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Wspominaliśmy już o tym w poprzednim artykule, zawierającym obiektywną ocenę pracy zdalnej z punktu widzenia pracownika. Musimy pamiętać, że praca z domu różni się od pracy z siedziby firmy tylko miejscem i sposobem kontaktu z ludźmi. Wszystko inne w tym kluczowy czas pracy pozostaje bez zmian. W tym miejscu pamiętajmy o podstawach, czyli wzajemnej uczciwości i szacunku, jakie powinny panować w relacji pracodawca-pracownik. Pracownik szanować powinien zaufanie pracodawcy i w godzinach pracy skupić się tylko na służbowych, nie zaś domowych obowiązkach. Z kolei pracodawca niezmiennie szanować prawa pracownika, a więc ram czasowych, w których pracownik jest do jego dyspozycji oraz wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny.

Czy popularyzacja i zmiana stosunku do pracy zdalnej to przyszłość wielu firm po zażegnaniu epidemii? A może kryzys epidemiologiczny wpłynie na przyrost freelancerów? O tym przekonamy się wkrótce. Dziś gdy, zagrożenie COVID-19 nie mija, dbajmy o wydajną i uczciwą pracę zdalną.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial